Propolis Nedir, İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir, İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?
Propolis, bal arıları tarafından enfeksiyona veya yaralanmaya karşı doğal bağışıklık tepkilerinin bir parçası olarak üretilir. Binlerce yıldır enfeksiyonları iyileştirdiği, hastalık ve bakterilere karşı koruduğu bilinmektedir. Türbanlı Suadiye escort bayanlar da bağışıklık sistemini korumak için sık sık propolis tercih eder.

Propolis, çeşitli bitki reçineleri, balmumları, diğer arı ürünleri (polen üzerindeki balmumu kaplaması gibi) ve arının kafasındaki salgı bezlerinden yapılır. Kompozisyon, farklı çiçeklerin bulunduğu bölgelere göre değişir, öyle ki ağaçlar bir bölgede popüler olurken diğerinde olmaz. Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı, besin kaynağı olarak bal arısı kolonilerine dayanan birçok kültür tarafından binlerce yıldır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

"Propolis" kelimesi, eski Yunan şehirlerinde binaların enfeksiyonunu önlemek için kullanılması nedeniyle "şehirden önce" anlamına gelen Yunancadan türetilmiştir.

Propolisin Sağlığa Faydaları


1. 1.Terapötik ve İyileştirici Özellikler – Propolis, geleneksel bitkisel tıpta hafif yanıkların, nezle ve hemoroidlerin semptomatik tedavisi için kullanılır. Geleneksel tıpta propolis yaralar, ülserler, apseler, egzama, akne, don ısırıkları ve soğuk algınlığı gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Kırışıklıkları veya diğer yaşlanma belirtilerini tedavi etmek gibi kozmetik amaçlar için topikal olarak da kullanılabilir. Propolis, sağlığı korumak için gerekli olan birçok vitamin, flavonoid ve mineral için iyi bir kaynaktır.

2. 2.Antibiyotik – Propolisin bakteri üremesini engellediği bilinmektedir ve soğuk algınlığı ve grip dahil üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmıştır. Propolis, hem Gram pozitif hem de Gram negatif bakterilerin geniş bir yelpazesine karşı antibakteriyel özellikler sergileyen flavonoidler, fenolik asitler, salisilik asit, kafeik asit ve tanenler içerir. Araştırmalar, propolisin antibakteriyel özellikleri nedeniyle akne için alternatif bir tedavi olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.

3. 3.Anti-inflamatuar – Propolis geleneksel olarak egzama, artrit, romatizma, ülser, yara ve yanıklardaki iltihaplanmanın tedavisi için bir anti-inflamatuar madde olarak kullanılmıştır. Son araştırmalar, propolisin konak hücreler üzerinde doğrudan anti-inflamatuar etkilere sahip olabileceğini ve pro-inflamatuar sitokinlerin salınımını engelleyebileceğini düşündürmektedir.